Ligaptice
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SRP Velika droplja

Strana 7 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 08, 2012 3:10 am

Marko Tucakov - Friday, September 9, 2011 3:08 PM

Hvala na savetu, Vesna, demmantovaćemo. Srećno sa "međunarodnim mrežama", ali sam već pitao osobu sa kojom sarađujemo u Delegaciji EU u Beogradu i dobio odgovor koji sam i pretpostavio. Osim toga, i sam znam koje projekte DZPPS je EU finansirala, a među njima ni jedan nije vezan za droplju.
MT

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 08, 2012 3:21 am

Mechanin - Saturday, September 10, 2011 2:21 AM

Odlicno ako je tako, onda nije problem da to demantujete.
Znam kakav odgovor mozete da dobijete u bgd. ali cesto ne bude tako. Zavisi od slucaja i sta je u pitanju.

Inace, da ne pomislite nesto lose, ne mislim da je to dobro sto EU nije pomogla i finanasirala ocuvanje velike droplje kod nas, ne mislim da je to dobor sto je sve oko te vrste bilo u takvom mraku i sto tu zalosnu pricu svi zaobilaze u velikom luku, posebno sto je vrsta toliko stradala i dosla do poslednjih jedinki, i to samo zato sto se tamo tako lose radilo i sve prakticno radjeno na stetu te vrste. I sada situacija nije mnogo bolja a posto svi imamo saznanja, bice na "cast" svih nas. Takva ljaga se ne spira tako lako.
Zalosno je za svaku zemlju i naciju, posebno za nas koji volimo, cuvamo i zalazemo se za ptice , to je veliki "samar" da ce nam pred ocima i uz sva saznanja koja imamo, ta prekrasna ptica nestati. Meni je jako zao, zao mi je i sto sam se toliko razocarala u neke ljude u koje sam gledala kao u "bogove" verujuci u iskrenost i postenje, misiju ocuvanja i zastite ptica, ne znam kako se vi osecate, neverovatno je koliki se zid podigao da stiti perjanicu iako njima zastita ne treba, previse ih je, dok na droplju ne misli niko. A ako mi mozete verovati , jer ne mogu da napisem sve sto znam, droplja se toliko trudi da opstane , pokazuje neverovatne sposobnosti pred svim udarima sa svih strana, prilagodjava se, sklanja se i bezi sa svog stanista, pokusavajuci da sebe i to svoje malo potomstvo sacuva, svesna je da je pred nestankom. Sad
Da li smo i mi svesni i savesni ??? je drugo pitanje.

pozzz, vesna

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 19, 2012 12:08 am

Joca Jancic - Thursday, October 27, 2011 4:59 PM

Dragi Ligasi odavno se nismo culi, sto ne znaci da je sve u redu u SRP pasnjaci Velike Droplje.
Poseceni deo bagremove sumice u povrsini oko 150 metara kvadratnih na parceli 1784 u III-stepenu zastite koji se dodiruje sa II-stepenom zastite.secom bagremove sumice nepovratno je unisteno na stotine gnezda gačaca.
U toj istoj sumici I dalje duzinom parcele 3599(kanal) 03.09.2011 . izvrsen je lov na africke grlice od strane LD Sajan I lovaca turista iz Italije uz odobrenje upravljaca .Za taj lov na africke grlice pravljene su I čeke. Jedna takva jos postoji na parceli 1869.
LD Sajan po rezervatu busi I bunare ,zna se zbog čega…
SRP Velika droplja - Page 7 IMAG0004SRP Velika droplja - Page 7 IMAG0011

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 19, 2012 12:13 am

Miroslav Demajo - Thursday, October 27, 2011 9:44 PM

Dugo sam cekao da ovo napisem i nemora niko samnom da se slozi. Vise putqa sam pisao da je ova zemlja puna NVO mnoge uzimaju silne pare za nista. Oko droplji se razvila diskusija da li treba sve to terati, navodno ima licnih interesa onih koji tuzakaju, nema nikoga ko je voljan da to kontrolise itd.itd. Mene ne zanima rekla kazala ali mislim da je primer pasnjaka droplje dovoljan dokaz o disocijaciji svega, pre svega prirodnjaka i NVO. Da je bilo interesa, bilo bi ekokampova da se srede pasnjaci, kao lepih aktivnosti sa tekunicama iako znamo sta su lokalci radili (prodavali travnjake itd). Zasto nema eko kampova za pasnjake Droplje. Temska je npr. aktuelna vec 4 godine ali bez nekih rezultata, bez obzira na ogroman trud. U Temskoj znaju sta treba da rade lokalci a sada treba usmeriti aktivnost na droplje i okolno stanovnistvo. Naravno, od toga nema nista kao i u Temskoj koja nije mnogo uradila da aktivira skolu, druge potencijale i rese svoj otpad. Ima primedbi da se ne gubi vreme oko inspektora zaduzenih za droplje itd. a zasto uopste primaju platu i sta ce bolje da urade na drugom planu ako ovde nista ne urade.
Milion NVO samo je drobljenje resursa i vise se nezna ko je onaj pravi a ko uzima pare za nista i kolaborira sa gangsterskom vlascu.
Polako gubim strpljenje i jos malo pa cu traziti da se izbrisem sa mailing liste. Cuo sam primedbe da neka Mecava iritira sve zbog tereanja zakonskih stvari a opet nemogu da vidim drugo resenje nego barem tako da se radi. Da su se svi angazovali oko jedne teme i isterali stvar, bilo bi bolje a ova kuknjava je bez veze. Shvatam da neki vole da gledaju ptice i bas ih briga dokle ce trajati eko sistem da to omoguci. Drugo je sustinska borba koja je teza ali zahteva i zameranje sa vlastima itd. a takvih junaka je malo. Nisam rekao sve sto imam, daleko od toga ali za sada je i ovo dovoljno.
MD

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 19, 2012 12:14 am

Marko Sciban - Thursday, October 27, 2011 11:04 PM

Slažem se sa dosta toga Miroslave. Zašto za početak ne organizuješ kamp na području SRP kod Mokrina? I ti si deo ne jedne već većeg broja NVO, a i sam znaš kako funkcionišu. Onoliko koliko se trudiš, toliko posle i žanješ. A problema u državi ima toliko da sve postojeće NVO nikako ne mogu to da isprave. Bez normalne države, NVO mogu samo da ga...........

MS

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 19, 2012 12:15 am

Mechanin - Friday, October 28, 2011 1:37 AM

Oko droplji se razvila diskusija da li treba sve to terati, navodno ima licnih interesa onih koji tuzakaju, nema nikoga ko je voljan da to kontrolise itd.itd

Koji su to licni interesi onih koji tuzakaju??? Neka bilo ko, ko ima saznanje o bilo kom licnom interesu navede to sada i ovde, pred svima, sta god bilo, pa da razjasnimo, a ukoliko nema nikoga, necu nijednom vise da cujem nesto slicno inace ce taj koji prica o licnim interesima i lupetaju se svakakve nebuloze (sramota cime se ko sluzi) , zavrsiti na sudu s privatnom tuzbom za klevetu pa ce morati da objasni i dokaze taj licni interes koji je ostvaren ili koji ce biti ostvaren , a ukoliko to ne bude mogao, platice veliku odstetu. Kraj price! jos samo jednom.....ide tuzba.
Rusenje necijeg ugleda olajavanjem i blebetanjem je jedna prica a olajavanje s prizvukom licne koristi sasvim druga prica.

Sta ko radi ne zanima me, neka radi ko sta hoce, svaciji rad je njegovo licno ogledalo, milsim na NVO, mozemo razviti politikansku diskusiju u nedogled, o stapu, kanapu i sargarepi, o teskocama, o manjku, visku ljudi , finansijama-, o levim i desnim vratima a sve u cilju zamajavanja. . Vrstu velika droplja izgubicemo zato sto niko od svih vas nije hteo prstom da mrdne iz raznih razloga. Inspektori koji se zele zaobici, ciljano, to nije gubljenje vremena, to je jedini, ispravan i zakonit put prema njima. Smile

Ovim kazem da NVO nisu imale i nemaju ovalscenja i sluzbenu duznost da cine ono sto treba da radi izvrsna vlast, ali kazem i to da NVO nemaju ni po jednom clanu zakona mogucnost da uticu i sklapaju dilove za umanjivanje, zataskavanje i prikrivanje krivicno-prekrsajnih dela i privrednih prestupa, ni sa kim ko je organ javne vlasti ili nosilac javnih ovlascenja jer tada postaju saucesnici, to kaze zakon, ne ja.....

Ono sto jos bode oci, je stalna zamena teza, najvise je kriv je i smeta onaj koji prijavi nesto, "tuzaka" , a ne onaj koji je delo pocinio, i ne onaj koji je po sluzbenoj duznosti to trebao da sankvionise,a to rade samo zlonamerni i pokvareni ljudi, ne mogu ni za koga na nadjem opravdanje jer vidim da ovde na listi se vrlo zustro ume brzniti sebe i svoje povredjene interese i sujete, znaci znalo bi se braniti i druge stavri ali nece niko da se bakce i zamera, pa je cela stvar utoliko bljutavija ali to je samo moj licni stav..

taj tkzv. "rezervat" - loviste je ogledalo srpske zastitarske scene. Greota je velika to sto cinilo i cini sada dropljama. .


Miroslave, prema Tebi, s postovanjem ,
vesna

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 19, 2012 12:16 am

Mechanin - Friday, October 28, 2011 1:48 AM

I jos jedno pitanje : sta ce sada biti za unisteno gnezdiliste gacaca? Na svakom posecenom stablu bilo je po 2-3 gnezda.. Koliko i kojih dela je pocinjeno ovom secom "sumice" u srp uz unistavanje gnezdilista zasticene vrste? Prijava? Ko ce je napisati?

Gde ce sada te ptice?

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 19, 2012 12:16 am

David Grabovac - Friday, October 28, 2011 1:57 AM

Verovatno je tu bilo i F.vespertinusa, pored gačaca...

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 19, 2012 12:19 am

Mechanin - Friday, October 28, 2011 2:44 AM

Utoliko gore po onoga ko je posekao sumicu....ako imamo nesto , dajte....

uzas..Sad

SRP Velika droplja - Page 7 Unistena%2520gnezda%2520gacaca%25203SRP Velika droplja - Page 7 Unistena%2520gnezda%2520gacaca%25205SRP Velika droplja - Page 7 Unistena%2520gnezda%2520gacaca%25207SRP Velika droplja - Page 7 Unistena%2520gnezda%2520gacaca%25208SRP Velika droplja - Page 7 Unistena%2520gnezda%2520gacaca%25209

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 19, 2012 12:20 am

Jozsef Gergely - Friday, October 28, 2011 10:12 AM

Počinioci ilegalne seče se znaju poimenično, čuvari rezervata su pozvali inspekcijske organe, inspektorka je već danas ušla u "trag" vlasniku, odnosno čoveku koji je na 99 godina uzeo u zakup dotične parcele, navodno su 1997 posadIli drva pa su sad mislili da ubiru plodove prirode, ali ne ide to baš tako, bez dozvole nadležnih organa nikakve radnje se ne smeju preduzimati u razervatu. Inspekcija će početkom iduće nedelje izaći na licu mesta, sastaviti detaljan izveštaj i pokrenuti postupak protiv počinioca.

pozdrav,

Jozsef Gergely
DZPPS

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 19, 2012 1:04 am

Jozsef Gergely - Sunday, October 30, 2011 8:55 PM

Dragi ptičari!

U petak smo obilazili mesto u III-stepenu zaštite (unapred smo se prijavili čuvarima) gde su posekli deo bagremove šume veličine 5500 kvadratnih metara (tačno smo izmerili površinu GPS-om), to je više od pola hektara od ukupno 6-7 ha šume. U ovom delu u koloniji gačaca ove godine se gnezdilo 4-6 parova sivih vetruški, nekoliko para crvenih vetruški, jdan par malih ušara i 1-2 para goluba grivnjaša. Uz ivicu bagremara se gnezdi i par mišara. Na inspektoru je da učini potrebne korake, da li će da zaustavi/zabrani dalju seču.
Droplje se trenutno ne viđaju unutar rezervata, ali zato ima puno-puno tragova divljiv svinja, usred rezervata je i njihovo omiljeno "kupalište" (vidi u prilogu), osim svinja droplje (za vreme gnežđenja) ugrožavaju i namnožene lisice, jazavci, a od pre par godina i šakali (pre nekoliko dana su lovci ubili jednog šakal uz samu granicu rezervata, a meštani redovno ih čuju noću.

Pozdrav, uz fotografije jesenjeg aspekta rezervata

Jozsef
SRP Velika droplja - Page 7 SRP%2520PASNJACI%2520VELIKE%2520DROPLJE_01SRP Velika droplja - Page 7 SRP%2520PASNJACI%2520VELIKE%2520DROPLJE_02SRP Velika droplja - Page 7 SRP%2520PASNJACI%2520VELIKE%2520DROPLJE_03SRP Velika droplja - Page 7 SRP%2520PASNJACI%2520VELIKE%2520DROPLJE_05SRP Velika droplja - Page 7 SRP%2520PASNJACI%2520VELIKE%2520DROPLJE_08SRP Velika droplja - Page 7 SRP%2520PASNJACI%2520VELIKE%2520DROPLJE_09SRP Velika droplja - Page 7 SRP%2520PASNJACI%2520VELIKE%2520DROPLJE_10

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 19, 2012 1:35 am

Mechanin - Wednesday, November 2, 2011 3:37 AM

Bas Lepe slike, siroki kadrovi pa se vidi koliko je rezervat ispartan i tragovima guma, pored tragova divljih zivotinja.. gumama tu nije staniste ali zivotinjama jeste.
Nikako mi se ne svidja pokusaj da se toboz "namnozenim" divljim zivotinjama inputira krivica za to sto nema podmlatka droplji a znamo za 2 slucaja da su krivi ljudi. Znamo i za mrtve droplje koje su nadjene a da ih je nesto ubilo da bi jelo, ne bi stajali lesevi celi??? Tamo nista ne moze da se namnozi jer se sve ubija, ubija i samo ubija....
Da zanemarimo cinjenicu da je u vreme sepurenja 2010 i 2011.god. bio samo jedan odrasli muzjak i da zanemarimo cinjenicu da je i on nestao u nepoznatom pravcu , nema ga vise!

Prica o sakalima (koji mestani ih cuju i kako znaju d aje to bas sakal?) mi zvuchi kao prica o zdrekavcima. (na naduvanoj prici sakali, pravda se smanjenje brojnosti zivotinja iako se sakal mahom hrani lesevima i na deponijama, ali bogami neka LU dobro profitiraju na tome) . Ako su mestani culi sakale, kako nisu culi cak 2 jake motorne testere koje su radile u srp, 3 dana zaredom?
Ako krenemo tom logikom, treba pobiti , onda treba pobiti i te misare koji se gnezde a i ostale ptice grabljivice, svrake, vrane....jer su daleko superiorniji lovci za droplje u genzdjenju od pobrojanih "stetocina" na zemlji. Sve treba pobiti, nema selekcije.
I ako je ovo poziv na linch divljih svinja, lisica, jazavaca i sakala, hoce li opet da se orgnaizuju dzipijade s jamarenjem lisica i kruzna hajkacenja sa periferije po sred rezervata, slalomi traktorima sa kilometrskim tragovima krvi ranjenih zivotinja koje proganjaju zadovoljni lovci?? Jel Opet???
Koliko sam ja saznala nezvanicno a delom i iz zvanicnih papira, akcije bespostednog ubijanja svega sto mrda po zemlji, sprovodjene su revnosno tokom svih prethodih godina ali su rezulati povecanja brojnosti droplje izostale, pa se to jasno pokazalo kao pogresno jer nisu otklonjeni ostali , stvarni faktori ugrozavanja . I za sve to vreme Ubijanja, nijednom se nije imao podatak o brojnom stanju omrazenih lisica, koliko ih se to namnozilo? i nijednom se nije imao podatak cak ni o broju koji je ubijen ili izjamaren tokom godine. To dovoljno govori samo za sebe jer je lakse prebaciti krivicu na zrtvu koja ne moze da se brani nego pogledati sebe i svoj doprinos unistenju droplje!

Takodje, ovo "omiljeno kupaliste" za divlje svinje u sred rezrvata , meni izgleda kao ljudskih ruku delo, jer ima pravilan oblik i ivice su dosta ravne, nije neka uvala (vok) koja je prirodno pod vodom.

U blizini mesta gde je secena suma, nedavno je iskopan jedan bunar na K.P. 1737, K.O.Sajan , iskopali su ga verovatno sajanski lovci za odredjene namene, (slika novog bunara u prilogu).. Da zanemarimo cinjenicu da su svi hidrotehnicki radovi i rezervatu zabranjeni Uredbom.

Droplje se ne vidjaju u rezrvatu jer ne mogu da se vrate u rezervat , od pocetka letnjeg lova na grlice i prepelice, (iako su i u septembru pokusale da se vrate i boravile kratko u njemu, sve do jedne, o cemu postoji foto dok. ) pa ispada da im je bezbednije i bolje izvan rezervata jer su i ove godine , po milion i prvi put proterane iz njega, to bi valjda bila tkzv . "disperzija". Nakon lova pocela su oranja zbog setve psenice pa se buka i uznemiravanje nastavilo i tako je svake godine. . Posto droplje u "disperziji " tokom godine borave vise izvan rezervata nego unutar njega, ne znamo gde se gnezde, onda po logici, UBIJAJ, akciju ubijanje svega sto mrda treba prosiriti i na sva okolna disperziona podrucja , sve treba pobiti. Da li je to OK?
To je logika lovaca! ali pogresna. posebno ako znamo cime se hrane lisice , divlje svinje i jazvaci. O sakalima da i ne govorimo jer je to laz koja se ciljano plasira.
Droplje ce za neko vreme ponovo pokusati da se vrate u rez . na svoje staniste, ali ce i tada biti proterane.....jer se po svemu sudeci opet spremaju ostri obracuni sa "stetocinama". Nadam se da se to nece desiti .

Ekosistem, uglavnom unistavaju i narusavaju ljudi. Tako da zivotinje koje i inace pripadaju sistemu nisu krive za nestanak droplji i podmlatka.. to nisu curke, nego droplje! Kao veoma oprezna i velika ptica, pred svakim prirodnim neprijateljem znace da se sacuva, ako je u dobroj kondiciji ali pred ljudima tesko jer svi njeni odmbrabeni mehanizmi kako odraslih jedinki tako i mladunaca, padaju pred npr . trovanjem, unistavanjem stanista, kosidbom u nevreme, preoravanjem gnezda, prinuda seljakanja na nepoznate i nebezbedne lokacije na sta ih teraju ljudi itd... O tome kako se stvara i odrzava dobro kondiciono stanje svake jedinke a samim tim i jata,(brojnost cuva jato, a brojnost je jako mala ), mozemo raspravljati u cilju ocuvanja tog jada sto je jos preostao.. Ovo sto se radilo do sada pokazalo se kao pogresno ili nedovoljno! jer brojno stanje vrste govori samo za sebe, bolje od svega sto bismo imali reci u odbranu ljudi koji su unistili droplju..

Sto se tice sece sume, i ta suma treba da se posece jer se tu gnezde vrste opasne po droplju! Ta logika je neprihvatljiva!

No, da ne budem shvacena pogresno, odlicno je sto ste bili , fotografisali i videli, ali i nagovestaj prebacivanja odgovornosti na zivotinje nije prihvatljiv, posle svega sto je poznato i za sta postoje dokazi.
dakle, nije ovo napisano s ciljem da se svadjamo niti da prozivam nekoga , vec u cilju istinitog prikazivanja stanja. ako nesto nije tacno, sto sam napisala, ispravite me.

p.s. o seci sume, moja saznanja su drugacija od vasih, recimo da je moglo biti spreceno odmah ali nije, tako bi bila sacuvana skoro sva gnezda , ali ja nisam ovlascena pisati o tome sto znam, niti o postupanju policije i inspekcije,ali Vi jeste, ali ne znam po kom osnovu, jedino ako je DZZPS portparol inspekcije jer cak ni kao stranka u postupku ne moze se pisati nista dok je postupak u toku..
Vase fotografije su stvarno jako lepe , odlicni siroki kadrovi ambijenta pa mozemo videti mnogo toga, samo treba znati gledati. Smile

pozdrav, Vesna
SRP Velika droplja - Page 7 Izbuseni%2520bunar

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:32 am

Drazenko Rajkovic - Tuesday, November 8, 2011 11:26 AM

Pozdrav svima!

Htedoh samo sve ljubitelje, ornitologe i ostale prijatelje ptica i prirode da obavestim da je sa ''našim'' dropljama posebno sa mužjacima manje više sve u redu.
Razlog:
Neki ljudi su digli i dalje dižu bespotrebnu paniku i prašinu i nije im jasno šta se dešava sa našim dropljama, gde su, kako su nestale itd....
Evo i odgovora:
Tokom razgovora sa ornitologom iz Rumunije Silardom Daročijem (Szilard Daroczi) sam dobio informacije da vrlo često ''naše'' ptice najčešće mužjaci prelaze granicu i zalaze duboko u rumunsku teritoriju.
Ta pojava po Silardovim recima nije ništa neuobičajeno tako da ponekad čak do 12 naših ptica pređe granicu posebno u jesenjem i zimskom periodu kada su sklone lutanju.
Eto bar malo da otklonim nedoumice koje su mnoge tištile...

Draženko

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:36 am

David Grabovac - Tuesday, November 8, 2011 1:54 PM

Samo da potvrdim pricu, evo i snimka iz januara 2009god, Silard mi je prosledio, vidi se 6 ili 7 dropljaca:)

https://www.youtube.com/watch?v=O3PxoC3NL7k

pozdrav
D.

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:37 am

David Grabovac - Tuesday, November 8, 2011 1:57 PM

Taj Valcani je na 10 km od Mokrina...

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:38 am

Marko Sciban - Tuesday, November 8, 2011 2:19 PM

Nije baš tako prosto, ali svakako ukazuje da mi zapravo mnogo toga ne znamo o našim dropljama u Srbiji, kao uopšte i o velikoj većini svih drugih ptica. Dakle, neophodno je uzeti se u koštac sa svim problemima vezanih za to problematično područje. Nažalost takvih problematičnih područja u Srbiji imamo sve više, a kapaciteti nam (bar za sada) ne omogućavaju da se sa njima adekvatno pozabavimo. Bez odgovarajućih podataka i saznanja sa terena, nema mnogo vajde diskutovati...

MS

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:39 am

Marko Sciban - Tuesday, November 8, 2011 2:34 PM

Dakle, može vrlo lako da se desi da neko i u Rumuniji otrese naše droplje.... Sad
Sve to dodatno usložnjava problematiku...
MS

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:41 am

Snenna - Tuesday, November 8, 2011 2:57 PM

Какав чудан снимак! Нисам никад видела дропље уживо (питам се хоћу ли уопште како се ствари крећу код нас) али овако снимљене делују ми ко ћурке и божепрости, панонски нојеви! Крупне птице. Могу мислити какав је доживљај видети мужјака кад се шепури...
Како у Румунији брину о њиховом станишту? Претпостављам да нема (много) преоравања и малтретирања као код нас?

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:45 am

Mechanin - Tuesday, November 8, 2011 8:23 PM

Jes' bre, Drazenko, pa svima na celu pise da su iz Srbije./ \ To je trebalo odmah da vidimo. Smile

Lepo ti nama kazes ali ti mi ne verujemo a David potvrdjuje snimkom iz 2009, kada smo imali 5 muzjaka a sada nemamo nijednog, pa sto se ne vratise za sepurenje barem? Kako je onda "manje-vise sve u redu"? Kakav je to podatak "manje-vise sve u redu"?

Bruka jedna, cime se vi sluzite... mozda treba da se ide i u Rumuniju da se prebroje nase droplje u "disperziji", pa to kosta, jel? Samo ne znam kako cete znati koje su nase a koje njihove i koja ce zvaka da ide uz to?

Cista izmisljotina, mogli ste i ranije da je plasirate, taj snimak je vec vidjen, posebno me odusevio podatak da "cak 12 nasih ptica " predje u Rumuniju, taman toliko nedostaje ovde, ali ne u ovoj godini, nego i prethodnoj, a posebno sto su bas u jesenjem i zimskom periodu proterane iz rezrvata, nisu otisle van rezrevata zato sto zele, nego im je mnogo zvizdalo oko glava pa su morale da beze. . .
Da nije zalosno, mogli bismo se siti ismejati, nista ti ne verujem. Ovo ne pije vodu ni u jednoj tacki i ne moze se lupati tako, i mene i dalje jako tisti sudbina velikih droplji , pored svih vas takvih, nedorecenih, slatkorecivih, lazljivih, zeljnih para , koji se posle svega znanog da se desavalo u srp , usudjujete da napisete ovako nesto.

pozz, vesna

p.s. i sta jos kaze gos'n Silard? oce li da se vrati bar neki od tih 12 ??? 'ajmo, totalna anestezija...

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:46 am

Marko sciban - Tuesday, November 8, 2011 8:57 PM

Samo malo hladnije glave, lagano i opušteno. Tim dropljama svakako nema spasa ako se mnogo toga na terenu i u glavama ljudi ne promeni. Niko se tu ničim lošim ne služi, ali se može dobiti odgovor na neka pitanja gde nestaju droplje. Migracije velikih droplji su i ranije beležene tako da je to pored trovanja i ubijanja jedan od elemenata smanjenja brojnosti - u stručnoj terminologiji emigracija. Stoga je značajno što je Draženko (i mi ostali) saznali tu informaciju, jer je do sada nismo imali. Tamo droplji inače nema, tako da se ipak radi o značajnoj informaciji. Dodatno, od nemaca koji se takođe bave AKTIVNOM zaštitom saznali smo da je kod njih glavni negativni faktor belorepan (H. albicilla). Dakle problema je mnogo. Što se tiče Srbije, negatvini faktori su sledeći:
1. Preoravanje staništa i povrenemi lov na području koje naseljavaju (lova je i zemljoradnje oduvek bilo na staništima gde su živele, ali ga treba smanjivati na što manju meru i ukinuti)
2. Predatori - lisice, divlje svinje, svrake, sive vrane, jazavci (budući da je to prostransvo postalo veoma zapušteno od strane ljudi ma šta neki o tome mislisli, zaista su se namnožile divlje svinje koji ozbiljno predstavljaju pretnju za ove ptice; isto tako i lisice i jazavci, a svi oni se moraju uklanjati iz staništa što je praksa i u Nemačkoj, Mađarskoj,...)
3. Trovanja - pesticidi
4. Emigracija jedinki
5. Zarastanje zaštićenog područja - (centralni deo rezervata je zarastao u visoku travu i čičkove; to je stanište koje ne odgovoara dropljama i može predstavljati još jedan razlog zašto droplje trenutno pored ostalih faktora ne žive na prostoru rezervata, one se šepure samo na staništima gde ima malo vegetacije, a tu i legu; zarastanje je usled povlačenja stoke sa tog područja, ali čak i takvo stanište je idealno za neke druge vrlo retke vrste u našoj fauni)
6. Belorepani su se u velikoj meri oporavili u Srbiji i više nisu retki, ipak do sada nije zabeležen ni jedan slučaj ubijanja droplji kod nas od strane belorepana (što ne znači da se nije i desilo).

Dakle, veliki su problemi, a kako ih rešiti je pitanje. Za početak se ne zna ni koliko tačno droplji ima niti gde ih sve ima u severnom Banatu. Svako ima mogućnost da svojim istraživanjima, akcijama, kampanjama, stražarenju u okolini gnezda (praksa u Mađarskoj) doprinese boljitku i oporavku ove vrste. To se ne radi preko kompjutera ili preko pravnih razmirnica (što se uglavnom dešava ovde na grupi), već stalnom prisutnošću na terenu (što svima nedostaje). Vreme je da se svi oni koji žele dobro droplji spreme i put u Mokrin raditi sa lokalnom zajednicom i raditi aktivnu zaštitu droplji. Tako je rađeno svuda gde se populacije sada oporavljaju. Dakle, videti šta nedostaje i prepoznati kako ukloniti negativne faktore sve do jednog ili ih bar smanjiti na najmanju moguću meru. Načina za uklanjanje istih su brojni, kao i potreba za prikupljanjem preciznih podataka o brojnosti droplji i njihovoj rasprostrranjenosti u severnom Banatu. Nije to drveće pa da su droplje ili bilo koja ptica vezane isključivo za Mokrin, već izuzetno mobilne tako da treba mnogo toga obići da bi se znalo kakvo je stanje na terenu. Sve to nam je svima izuzetno potrebno, a Zavod u Novom Sadu fizički ne može da radi sav taj posao, jednostavno nemoguće je. Ajde da vidimo ko može da se posveti toj ključnoj problematici na terenu.

Pozdrav,
MS

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:46 am

David Grabovac - Tuesday, November 8, 2011 9:52 PM

Ja sam samo potvrdio nalaz da su na 10km od Mokrina u Rumuniji videli droplje. Ništa drugo nisam tvrdio. Nalaz je važan, jer znamo da obitavaju i tamo sa vremena na vreme.
Kako može biti video snimak izmišljotina?

O kakvoj žvaki Vi pričate?

Ne razumem šta ne pije vodu? Imamo nalaz i snimak koji dokazuje da ih tu ima. To znači da i taj aspekt treba uzeti u obzir, zašto droplje odlaze tamo, u kom periodu i u kolikom broju. Možda možemo neku saradnju ustanoviti sa rumunima da proveravaju da li i koliko često droplje borave tamo. Umesto da ste srećni da možda imamo još par primeraka, da imamo veće šanse da spasemo droplju, Vi odmah mislite da mi tu radimo za neki interes. To su možda iste ptice koje su u rezervatu, to niko ne zna, i dok nema sigurnih dokaza ne treba da se tvrdi bilo šta.

I zamolio bih Vas da ne vređate ni Draženka ni mene, nepristojno je.

A pogotovo kolegu iz Rumunije, koji želi samo da nam pomogne i koji je podelio važan nalaz, što ste mogli i Vi da uradite, ako ste već videli snimak...

Uopšte niste konstruktivni i ne dajete ideje kako da započnemo rešavanje situacije. Samo se svađate i napadate ljude koji ne misle ništa lose.
Bez aktivne zaštite i prisustva na terenu ne možemo ništa. To je već rečeno i svaka dalja rasprava nema smisla, osim izveštavanja sa terena.

Sve najbolje,
D.

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:48 am

Mechanin - Wednesday, November 9, 2011 3:15 AM

Davide, ne zelim da se raspravljam sa vama, al moram......procitajte ponovo sta je Drazenko napisao, pa se vratite godinu i po unazad. S kojim pravom i sa kojim znanjem ?
Nikoga nisam vredjala. Nista neistinito nisam napisala ali ne mogu o svemu da pisem na listi. To sto vi ne znate ne daje vam za pravo da zbrisete nesto dobro sto se uprkos svim otporima ipak desava u rezervatu. S tim sto ako neko nesto lose cini, za to mora da odogovara pred zakonom, ne moze drugacije. Ja odlicno znam sta pricam, a mislim da znate i vi, uprkos tome sto me neki zele predstvati svakako pa ne samo da se "strucno" upustaju u izradu mog psiholoskog profila nego su to prosirili i na moju porodicu. To necu da oprostim jer je to vrh bezobrazluka i taj ce kad-tad doci na red, sada je to sporedno..
Sto se video snimaka tice, to se moze nakalemiti ko sta hoce i staviti sta ko hoce, nemojte meni pricati o tome.. Cinjenice su ipak cinjenice a sadrzane su u godinu i po dana rada i ja bih se drzala toga..
Treba li da vas podsecam na brojno stanje droplji kroz godine?

Drugo, vazno, imam jako lepu vest iz rezervata, ali ostavicu da je ovlasceno lice napise, ako bude hteo.
I jos nekoliko jako dobrih vesti, ali vi niste u toku sa tim , (to je bilo jako mukotrpno isterati ali se upornoscu ipak isteralo, a ima jos ), pa ne vredi ni da pisem. Svako skretanje s teme, kada je konacno nesto pocelo da se desava dobro i korisno za nase droplje , koje su prisutne sada kod nas, nije dobro jer ce odvesti pricu u druge tokove, setite se samo koliko nas je navodni odlazak droplji u madajsrku kostao izgubljenog vremena. I sada ponovo ??? Ista prica ali ne u madjarsku nego u rumuniju, ja sam cula da odlaze cak do spanije?
Da pogledamo malo i tamo? Svuda da gledamo , samo ne ovde, kod nas! A neki lovci su mi rekli da su videli droplje u juznom banatu, ubismo se trazeci ih, ali ih nema!
No, najveci problem je taj sto nikako da se vrate, kad jednom navodno odu ne vracaju se vise, tako da nema potrebe da sada gubite vreme po rumuniji, radije pogledajte te koje su sada tu , kod nas, lunjaju oko rezrevata i pod hitno im treba pomoc i obezbedjivanje mira i dobrih uslova u rezervatu da mogu da se vrate u njega i spremnije docekaju zimu.

Kako ne dajem ideje??? 100 puta sam napisala ponesto na ovoj listi, samo ne citate i nije vas zanimalo , niste hteli ovde da uradite nista jer je tesko, da se ne bi zamerili nekome .... nista , godinu i po dana : NISTA!!!! Propade madjarska prica,sad cemo u rumuniju. Nikako i niko nece da pogleda kako je to kod nas i sta to ne valja u tom rezrvatu a mislim da vec i vrapci znaju, obzirom na maratonsku temu Velika droplja! Koliko puta je napisano samo za licitaciju ??? Sto se neko nije uhvatio te price a to je jako vazno za ocuvanje stanista?

Na terenu postoji UPRAVLJAC i cuvarska sluzba, nadzor nad njihovim radom vrsi inspekcija i zavod, upravljac je odgovoran pred zakonom i ima zakonske obaveze ali i prava, bez dozvole upravljaca i nadleznih institucija ne mozete raditi tamo nista!

I prestanite vi mene da vredjate, stalno i stalno i iznova i iznova.........i prestanite da mi nabacujete svashta sto veze s mozgom nema!

Ko se svadja? Zasto vi ne mozete da podnesete da se neko ne slaze sa onim sto napise Drazenko, posebno sto od pocetka price, Drazenko se nije pojavio nigde, kao ni vi, pojma nemate sta se sve radilo za protekli period i koliko se uradilo i vi meni kazete da nisam konstruktivna....a sa kim i sa cim da budem konstruktivna kad vas nigde nije bilo??? Sto vi mene stalno napadate? sta god napisem neko ima nesto da poklopi i pokusa da prikaze stanje boljim nego sto jeste, kao drazenko sada..
I jos cu dodati da postoji jos unistavanja rezervata, raznih glupiranja lovaca i uznemiravanja droplji, tematika koje jos nisu ni zapocete, 'ocete vi da pocnete bar neki deo , da se upoznate sa problemima koji su vam i dalje izgleda nepoznati, to bi znacajno doprinelo boljem stanju u rezrvatu za droplje koje su sada tu, pa nece bezati gde god.. Pa kad njima obezbedimo barem ono sto im je zakon predvideo, onda da bacimo pogled u komsijska dvorista.
No , to je samo moje vidjenje a vi cete raditi sta mislite da treba , ako nam se ukrste putevi na stetu nasih droplji, odmah da znate, necu vas stedeti i na svako minimiziranje i zanemarivanje svega sto je tesko postignuto , cu reagovati, to nije napad nego odbrana. Jos nikoga nisam napala. Svashta mi se moze prirpsati ali nepristojnost nikako.

I ne treba mi vase "sve najbolje" ......jer znam da mi ne mislite nista dobro.

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:51 am

Milos Popovic - Wednesday, November 9, 2011 4:22 AM

Vesna vi svaki problem sagledavate jednostrano sa tačke Zakon - tužba. Zaštita prirode je daleko kompleksniji problem i prisila često ne daje adekvatne rezultate. Daleko bi bilo efikasnije da se udružite svi na problemu i radite iz više uglova kako bi bar malo rešili ovaj problem nego što se međusobno svađate i tužakate.

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 12:57 am

David Grabovac - Wednesday, November 9, 2011 11:04 AM

Aham.
Ne treba da me podsećate na brojno stanje. A nalaz i snimak postoje, kao i migracija koja je važan faktor. Još i ako bi hteli, za neko navodno veće dobro, ili pravdu, ne bi mogli da tvrdimo da toga nema. Možda im je i bolje ako su otišle tamo u Španiju...
Trudimo se da radimo nešto, i nadamo se da će biti rezultata.
A što ne bi tražili dozvolu od zavoda da obilazimo SRP? Ako želimo da sačuvamo droplju, moramo biti otvoreni na neki kompromis i saradnju, jer bez dugoročnog i stručnog stava nema budućnosti. Situacija je sad takva, da ne može drugačije ali ako budemo uporni, možda dođe do napretka i promene.

Ja se izvinjavam ako sam vas vređao, to mi nije bila namera. Niti sam hteo da vam nabacujem nešto što sa mozgom veze nema.

Mogu da podnesem da se ne slažete sa Draženkom. Verovatno je malo nepromišljeno napisao odgovor gde su naše droplje itd, ali ga je Šćiban posle lepo ispravio.

Gde me nije bilo? Ovo pitam jer stvarno nemam pojma o čemu pričate.

Mislim da Draženku, a meni pogotovo uopšte nije bila namera da prikažemo nešto bolje nego što je sad. Od ovog gore već ne može biti. I nikako nisam hteo da vas "poklopim".

Ja trebam da bacam pogled tamo gde su droplje, jer me one zanimaju.

I što pišete takve stvari da " necu vas stedeti i na svako minimiziranje i zanemarivanje svega sto je tesko postignuto , cu reagovati, to nije napad nego odbrana"
To možda nije napad, ali nije ni odbrana. Da li vi mislite da je ovo konstruktivno? Pa kako ovako da sarađujemo? Kažete da: ako uradiš nešto što mi se ne sviđa, neću te štedeti...
Pa šta sam vam ja uradio? Pokvario tamagočija?

Pa mojoj nekoj takozvanoj kulturi " svih vas takvih, nedorecenih, slatkorecivih, lazljivih, zeljnih para" spada u vređanje. Mada možda ja grešim. Ili sam samo nešto preuzeo iz konteksta a vi ste mislili na neke sasvim druge ljude?

I na kraju krajeva, ako ne znamo puno stvari šta se dešavalo u SRP, molim vas da mi date intervju, pa da to sve lepo stavimo crno na belo i u štampu. Ako se slažete neka bude godinu, godinu i po dana unazad. Šta kažete?

pozdrav,
D.

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 20, 2012 1:01 am

Marko Sciban - Wednesday, November 9, 2011 12:54 PM

Ni ja više ne razumem na koga se odnose reči tipa "svih vas takvih, nedorecenih, slatkorecivih, lazljivih, zeljnih para"...

Takva terminologija nigde ne vodi, a najmanje u korist bilo kakve pomoći prirodi, dropljama ili bilo čemu tog tipa. Ljudi, ohladite malo glave jer ovo ovako nigde ne vodi, a problematika se diže u nebesa. Nisam primetio da je iko omalovažavao bilo čiji rad ili trud, štaviše naprotiv, a činjenica je da čak i o jednom ovako malom jatu velikih droplji u severnom Banatu ne znamo mnogo. Jednostavno, pravnim stvarima većina nas još uvek ne zna da se bavi. Sa druge strane velika droplja je (ne)zaštićena isto onoliko koliko i crni strvinar na Uvcu ili crvenokljuna galica na Šari ili orlovi kliktaši u Posavini. Ptice jednostavno preživljavaju, kao sto su i sve druge decenije i hiljade godina unazad. Skoro da smo svi podjednako (ne)uključeni u zaštitu i "spasavanje" svih njih, kao i svih ostalih. Pohvalan je svaki rad, bilo kakve prirode (pravne, aktivna zaštita, edukacija,...), ali ponavljam da bez ljudi na terenu ništa ne možemo sprečiti, a lečiti još teže. Zato ponavljam da je ključan rad na terenu, sa pticama i sa ljudima. Kad to kažem ne mislim da je sve ostalo besmisleno ili glupo, već da je to najvažnije. Od pravnog kažnjavanja pošto je šteta učinjena ima slabe vajde. Ovde ni ljudi nisu zaštićeni, a kamoli ptice. Odlični su nam zakoni za zaštitu čoveka, pa se ljudi u Srbiji svaki dan ubijaju kao da ne postoji. Takođe, zakon ne sprečava da se desi zločin ili prekršaj, već da ga naknadno kazni (ako je počinilac uhvaćen i/ili živ). Sve to kažem jer smo gomilu puta svojim prisustvom na terenu uspevali da sprečimo razne gluposti, ali isto tako i da slegnemo ramenima jer nismo imali načina da kaznimo počinioce. Zato, svi treba da radimo zajedno jer jedno bez drugoga ne može. Sudstvo bez policije ne može, a i policija je bespotrebna ako je sudstvo neefikasno i korumpirano. Stoga, umesto ovih prepucavanja treba osmisliti strategiju kako menajti stvari na terenu.

DZPPS i RIPARIA do sada izuzev aktivnosti po pitanju sive vetruške i modrovrane, objavljivanja podataka iz prošlosti, gotovo da nije ulazilo u problematiku velike droplje (isto kao sa problematikama brojnih drugih vrsta). Dakle nije postojao način da se nešto značajno promeni jer nismo imali ljude na terenu, a samim tim ni informacije o dropljama i slično. Isto kao sa bilo kojim drugim delom Srbije ili Vojvodine gde u širem regionu nemamo saradnike i članove. Sada postoji volja da se nešto na tom polju promeni, samo je važno da ovakvih prepucavanja više ne bude jer su kontraproduktivna. Rezervat na meti vec imaju naftasi i oni koji bi preoravali sve te pašnjake i sa svima njima smo u trci sa vremenom, a država vrlo lako može da ukine ceo rezervat pa da se slikamo samo posle. Uostalom, treba se samo raspitati šta je učinjeno u Mađarskoj i Nemačkoj na primer kako bi se populacije oporavile. Kojim metodama i kojim parama. Proglasiti neke pustare za rezervat i očekivati da je to dovoljno svakako da nije, ali jeste korisno za mnoge druge vrste pa i veliku droplju u ovom slučaju. Nažalost, mi trenutno nemam ni tog novca, a ni toliko ljudi (opštih kapaciteta) koji bi mogli da dugoročno rade na uspesnoj aktivnost zastiti droplje. To ne znaci da necemo imati kroz par godina, ali na tome svakako treba raditi i radimo svaki dan samo se ne vidi. Ko misli da je to lako, može vec sutra slobodno da ode u SRP i pomogne u radu čuvarima. Vecina ljudi je tamo rada za saradnju, a i sam zahtev za zaštitu droplje je proistekao iz lokalnog stanovništva. Na stranu šta se kasnije tu dešavalo i ko je izvlačio koristi od SRP-a i LU-a. U to se ne razumem i ne ulazim u to, ograđujem se. Samo hocu da kazem da tamo ipak ima jos ljudi sa kojima treba raditi na unapređenju stanja na terenu i u buducnosti.

Sto se tice Zavoda i Države, Zavod nema kapaciteta da se na efektivan način posveti ovoj problematici, zaparvo nema niko ko ozbiljno ne zasuče rukave tamo na terenu na duži niz godina, kao i da efektivno radi na kaznjavanju onih koji rade protiv prirode na području rezervata i njegovoj okolini. Drago mi je da čujem da ima nekih pozitivnih pomaka i nadam se da cemo uskoro svi čuti više o tome. A što se tiče Države, ona ne brine ni o svojim gradjanima od cijeg PDVa zivi, a kamoli nekim dropljama u pustarama sevenog Banata. Znam da logički ne treba gledati tako, ali ta činjenica prosto obeshrabruje pomisao da od nje nešto značajno i pozitivno možemo očekivati...

MS

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 7 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 7 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu