Ligaptice
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SRP Velika droplja

Strana 6 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Sre Feb 29, 2012 11:47 pm

Mechanin - Saturday, July 2, 2011 11:34 PM

I jos nam reci koliko ti je placeno to sto si odrzao predavanje, a koliko je placeno dzzpv?

gde je objavljeno da ce u osnovnoj skoli u mokrinu da se odrzi takvo predanje i
koliko ljudi je doslo na to predavanje, kakva pitanja su imali i sta su izneli kao probleme i sta si ti predstavio kao pogodnosti za mokrincane sto u svom ataru imaju veliku droplju,
da li je bilo predavanja i za susedna sela u cijim atarima se takodje rezervat prostire, posto je sada jasno da dzzpv vec duze godina ucestvuje u toj prici. Intervju u novinama da ce muzjaci droplje da se vrate, takodje je obmana javnosti i doprinos ocuvanju loseg stanja u rezervatu , odnosno pokrice za LU Perjanicu..

Zasto nas vi ranije obavestili o svim problemima koji tiste velike droplje i o svim stradanjima jer prirodnog prirastaja nije bilo? Zasto nas niste obavestili o unistavanju stanista i preoravanju pasnjaka u drzavnoj svojini ? Zasto nije bilo nijedne reci? dok nije Joca dosao na listu.

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Sre Feb 29, 2012 11:58 pm

Dimitrije Radisic - Sunday, July 3, 2011 8:42 PM

Na pitanje da li ce neki ljudi iz naseg drustva (DZPPV, odnosno DZPPS) da se zaposle u LU Perjanica, odgovor je - nece. O pitanju velikih droplji bilo je reci na sastancima drustva i uo drustva, ali takva opcija nikada nije ni pominjana. To moze i da se proveri u zapisnicima sa sastanaka. Zaista ne znam odakle ta informacija i sta je bila indicija koja je izazvala tu pretpostavku, ali to je potpuna dezimformacija.

Sto se tice davanja legitimiteta laznom brojanju velike droplje, mogu da kazem u svoje licno ime da o legitimitetu nisam ni razmisljao, isli smo da brojimo droplje da bi saznali koliko ih ima, jer smo taj podatak smatrali vaznim. Ne znam po cemu je bilo lazno, otisli smo da brojimo najbolje sto smo umeli, rasporedili se po manjim timovima, svaki je tim je pokrivao jedan deo rezervata, koristili smo opremu koju inace koristimo u istrazivanjima ptica, teren je trajao gotovo ceo dan. Ako nekog zanima, moze da pogleda moje beleske, postoje datumi, fotografije, podaci o dropljama i drugim vrstama. Hocu da kazem da uvazavam glediste da sa onima za koje se pretpostavlja da su krivi ne treba saradjivati (ako sam dobro shvatio, na to se odnosi "dali legitimitet"), mada licno mislim da u konkretnom slucaju to ne bi odvelo nikuda, iz cisto prakticnih razloga, ali moram reci da u tom brojanju nije bilo niceg laznog. Zaista smo videli onaj broj velikih droplji koji je napisan na listi (ne secam se tacno, provericu ako nekog zanima).

U svakom slucaju, moram da kazem, ne da bi se ubedjivao, nego da ornitoloska javnost ne bi dobila pogresnu informaciju o DZPPV-DZPPS, da zaposljavanje ili neka druga usluga nikada nije bila nudjena, a jos manje dobijena od strane LU Perjanica, Zavoda za zastitu prirode, Sekretarijata ili neke druge institucije. O projektu o velikim dropljama koje je drustvo nekada ranije radilo ja ne znam dovoljno, jer tada nisam bio angazovan u organizaciji.

Da ne budem shvacen pogresno, mislim da je dobro sto informacije o velikoj droplji stizu na listu, jer se, svesniji situacije i osecamo odgovornijim, kao sto je vec konstatovano. Ponavljam pitanje od pre nekog vremena: sta mislite sta bi DZPPS ili neki drugi vid organizacije pticarske i prirodnjacke javnosti trebao da uradi, osim toga da se sva krsenja zakona i propisa javno prijavljuju? Da pojacamo pritisak na institucije (kako?), da fizicki stalno budemo tamo, da vodimo medijsku kampanju? Ovo su zaista pitanja, nije apel da se ne kritikuju stvari....

Dimitrije

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 01, 2012 12:03 am

Dejan Djapic - Sunday, July 3, 2011 9:45 PM

Placeno mi je gorivo do mokrina i nazad.na predavanju su bila deca osnovne skole.sto se tice mog zaposlenja o tom ne znam nista.ako cujete nesto pre mene javite))).i da ne bude zabune i ja sam kivan na sve sto se desava u rezervatu ali priznajem da nisam dovoljno kvalifikovan da se sam upustam u istragu krivicnih i prekrsajnih dela u tom rezervatu.nemam ni fizickih ni materijalnih mogucnosti da se licno vise posvetim tom terenu isto tako mislim da nema dovoljno ozbiljne organizacije koja bi mogla upravljati rezervatom...prem da je perjanica katastrofa odnosno rukovodstvo tog LU.drago mi je da se pojavila ozbiljna organizacija koja ima kapacitete da se izbori za bolju buducnost velike droplju i da iznese pred lice pravde sve kriminalce koji su doveli do ovog jadnog stanja.sto se tice saradnje dzzps i perjanice o tome nista ne znam pa ti ne mogu odgovoriti na pitanja.
pozz

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 01, 2012 12:14 am

Mechanin - Monday, July 4, 2011 12:31 AM

Dejane, da ne brkamo lonchice ti i ja. Ja sam pisala o jednom a ti odgovorio drugo i poklopio me, da si ti licno drzao predavanje ne rekavsi da je rec o deci iz osnovne skole. Deca iz osnovne skole ne prave tamo nikakav lom niti ucestvuju u unistavanju jedinki i stanista velike droplje.

Deca pokupljena iz skole su jedna prica a tribina za korisnike rezervata i sve one koji tamo imaju svoju zemlju ili su je zakupili druga prica.
Dakle, ono sto napisah je tacno a na kraju tu je Joca pa ce da nam kaze.

p.s. svake godine vise puta LU Perjanica potrazuje i dobija sredstva za promociju rezervata pa je bilo logicno da ti plate angazovanje.
od novembra do sada cak 3 puta su dobili novac za te namene uz sve ostalo sto standardno uvek navode, neko drugi to sve pise jer izgleda nema pametnija posla i to tako sto to pisanje nema nista u sebi proverljivo a sredstva se ipak odobravaju i trose nemilice. Svakako ne za droplje i njihovo cuvanje i ocuvanje kako to malo jedinki tako i gnezda. Ne znam ko bi normalan mogao da ostane 'ladan a da zna da su sada 2 gnezda unistena.
Jeste, nema nigde nikoga i nema boljih od perjanice, to je vec vise puta ponovljeno .

p.s. a ta "kvalifikovana" organizacija o kojoj tako sa podsmehom pises, uradila je do sada mnogo toga ali nema vremena za svoju promociju i sedeljke kao sto imaju drugi i nema vremena da pred javnost iznese sve sto ima i zna bas u vezi velikih droplji.

svako dobro i svaka cast, mislim da se odlicno razumemo....Sad
pozdrav, vesna

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 01, 2012 12:16 am

Mechanin - Monday, July 4, 2011 1:05 AM

Dimitrije, zamolicu vas, posto nikola stojnic nije nasao za shodno do sada da odgovori na pitanje:

ko je bio u timu , na kojoj lokaciji, u koliko sati su evidentirane jos 4 velike droplje , pored 16+1 ? Vremenski razmak izmedju evidentiranja jedinki jer je moguce da su preletele sa jednog mesta na drugo. Zimi su umesto mira i spokoja, navikle da ih lovci stralno proganjaju i premestaju s mesta na mesto i dovoljno je bilo da nekoga uoce na vidiku i da polecu u strahu od lovaca i pucanja a vi ste brojali bas u vreme kad su intenzivno i danima bile maltretirane bas na taj nacin.

Uzged budi receno , obzirom na svoju malobrojnost u duzem periodu unazad mogle do sada sve da budu prstenovane i obelezene, pracene itd...da se zna o svakoj sve, jer se otprilike svaka jednika zadrzava i gnezdi na nekoj svojoj lokaciji, ne seta se mnogo , cime je moglo da bude izbegnuta svaka mogucnost da gnezdo strada. Samo da je bilo malo volje i zainteresovanosti, sluha ali nije bilo. .

p.s. tacno, najbolja moguca opcija je da sve informacije stizu ovde, javno, na listu da svi mogu da procitaju. Kako sta ko ima da kaze kao i sta ko nema da kaze i da, treba o svemu tome sto se tice ocuvanja same vrste da prodiskutujemo kao ljudi sa istim ciljem , ostalim cemo se baviti ali ne na listi jer sve sto je u toku ne sme da se pise javno.

pozdrav, vesna

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 01, 2012 12:18 am

Joca Jancic - Monday, July 4, 2011 5:23 AM

Javasluk u SRP pasnjaci Velike droplje K.O.Ostojicevo prevazilazi svaku meru .24.06.2011.Sandor Vastag pokosio pasnjake u II stepenu zastite I to delove parcela 5840,5679,5680,5681 I 5682 u povrsini oko 4 hektara .U blizini pokosenog pasnjaka nalaze se dve droplje.
SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0002SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0003SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0004SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0005SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0006

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 01, 2012 12:55 am

Mechanin - Monday, July 4, 2011 11:20 PM

Dimitiju i Dejanu, posto su nas oni jedini udostojili bilo kakvog odgovora:

Sto se tice raznih informacija koje su ovde napisane ali ne u detalje, pa i oko tog zaposaljavanja mi imamo drugacija saznanja a ponesto imamo i u pisanoj formi. I tu nema nista za smejanje, casna rec. Pa cemo videti sta ce biti. O dezinformacijama ne bih raspravaljala na taj nacin jer se pokazalo, cinjeiceno da su sve informacije koje smo imali s pocetka zapravo bile dezinformacije. Kao i mnogo toga drugog -laz i prevara! A na stetu droplji!

Da li je DZZPV i ranijje ucestvovala u brojanju velikih droplji?

Lazno brojno stanje je zato sto pre i nakon tog dana te 4 droplje vise nisu vidjene , nigde, nije moguce da su dosle samo taj dan da ih vi prebrojite i upisete da ima 21 a ustvari ima 17. To je besmisleno.
Ako u tome ucestvujete, To jeste davanje legitimiteta laznom brojnom stanju neke vrste, bilo koje. A svako bi voleo da ih ima ne 21 nego 51, sto je realno bilo moguce tokom 5 godina unazad , da je rezrevat cuvan na prpoisan nacin i da se o njemu odgovorno staralo. Ucesce je morala , po zakonu , da uzme inspkecija zivotne sredine ali se to nije desilo, cak ni posle zapisnika i uocenih nepravilnosti na nenamenskom koriscenju rezrevata od strane poljoprivredne inspekcije. (sve to pored zakona o poljoprivrednom zemljistu definisano i u zakonu o zastiti prirode)
I svako ko uzme ucesca u tome a nije onaj ko u rukama drzi poluge vlasti i ima ovlascenja da stanje sredi , je saucesnik. To treba da znate, to ne kazem ja, nego kaze zakon.

p.s. ovo je ujedno i odlican primer koliko samo monitoring i podatak koliko neke vrste ima cime se neki ponose (to je kao da vrsite popis stanovnistva a na praznim listovima imate samo brojeve), ne znaci nista za neku vrstu, ukoliko se ne radi i na drugim delovima koji su zastita stanista i uvodjenje reda u prirodu koji obezbedjuje opstanak i povoljno stanje bilo koje zivotinjske vrste. POred velikih droplji tamo postoji jos raznih drugih vrsta koje ako ste prebrojali tada, sada ne mora da bude tako jer su i oni u lancu ishrane, trovanja i unistavanja stanista a od 01.08. ce biti sve dodatno ugrozavane i ubijane. Zakonski okvir da se utera red u prirodu i da monitong bude podrzan i merama zastite vrsta postoji i svako ko kaze drugacije - laze namerno ili nije ni procitao zakon.
U protivnom, ako nema svega ostalog na cemu takodje morate da radite i uzmete ucesca, brojno stanje samo za sebe ne znaci nista.

A mi , kakav smo narod naucicemo to na najtezi nacin, nadvalceci se jedni sa drugima, pljuvanjem i svim ostalim marifetlucima i diskreditacijama jer ne smes biti drugaciji od vecine, i to tako sto ce nam velika droplja nestati dok se mi medjusbno pljujemo i omalovazamo lupajuci gluposti..

pozz. vesna

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 01, 2012 1:09 am

Joca Jancic - Wednesday, July 6, 2011 10:21 PM

Moje tvrdnje da SRP pasnjaci Velike droplje u stvarnosti ne postoji sem na papiru ,a da je tu Velika droplja paravan iza kojeg se kriju lovci na novac.Pokrepljuje I cinjenica da su lovci Sajana,Jazova,Ostojiceva I Mokrina 08.06.2011.krstarili kroz SRP pasnjaci Velike droplje da bih preciznije utvrdili lovne granice katastarskih opstina .
Da podsetim na skandal u SRP pasnjaci Velike droplje cije posledice jos traju a sto je javna tajna .U decembru 2008.sklopljen je tajni sporozum izmedju predsednika LD Jazova Piri Bertalana I poslovodje hidrosistema DTD Novi Sad ,reonski pogon Kikinda Milovana Lazarova o produbljivanju I prosirenju postojeceg kanala 3599 u ukupnoj povrsini oko 1,8 km. koji se nalazi u K.O. Sajan iz kog bih crpili vodu za vestacki pacarnik u K.O. Jazovo koji se nalazi u III stepenu zastite a voda bi isla dalje u II- stepenu zastite – prostorna celina Milina Bara sto je stvarna namera LD Jazova ,da Milina Bara bude pod vodom citave godine I tako postane novo loviste na divlje patke umesto jazovackog ribnjaka koji je privatizovan.
Radovi na produbljivanju I prosirenju kanala su izvrseni do kraja decembra 2008., Kad su se masinerija –bageri povukli ostao je haos.Izvadjena zemlja ostala je pored kanala na parceli 1782 obrazujuci bend visine 3 metra u duzini produbljenog kanala ,da voda ne bi odlazila neprokopanim delom kanala 3599 na mestu gde se kanal 3603 spaja sa prokopanim delom kanala 3599. Kanal su zatrpali zemljom (presekli na dva dela ).Sve to nije primeceno od strane upravljaca, cuvara gnezda Velike droplje iako je u II- stepenu zastite .
Kanal tako produbljen ,prosiren I prociscen pun riba ubrzo postaje mesto za NELEGALAN RIBOLOV ,ribokradica okolnih sela (Mokrina,Jazova I Sajana)koji svakodnevno bez problema krstare SRP pasnjacima Velike droplje .Oni koji pecaju uglavnom dolaze biciklovima I motorima a oni sto vuku mreze dolaze konjskim zapregama I traktorima.
Ribolov u II – stepenu zastite SRP pasnjaci Velike droplje K.O. Sajan je takvog inteziteta da ga trenutni upravljac ne moze spreciti a niti zeli iz razloga sto nema auturiteta ,jer vodi politiku nezameranja u smislu nismo videli – niste videli I radi cutanja spremni su da bratski podelu plen ,kao 02.01.2011.kad su u Milinoj Bari ubili divlju svinju (krmacu).Tako da u SRP pasnjaci velike droplje pored turizma krivolovaca uveliko se odvija I turizam ribokradica koji su u SRP pasnjaci Velike droplje prisutni gotovo svakodnevno citave godine .
Utabana mesta na kanalu za pecarose to potvrdjuju kao I utabani putevi preko pasnjaka . Mora da se kaze da su pokrajinski zavod za zastitu prirode I inspektor Gordana Pavkov u prolece 2009., prilikom svog redovnog obilaska SRP pasnjaci Velike droplje primetili brda zemlje u daljini I upitali su cuvare gnezda Velike droplje sta je to ,cuvari kao I obicno nemaju pojma .Kad su otisli na licu mesta imali su sta videti , kanal u II-stepenu zastite K.O. Sajan prokopan u duzini oko 1,800 metara .Koliko znam inspektor Gordana Pavkov je nalozila DTD da se zemlja vrati u kanal sto je delimicno ucinjeno .
- Pa pitam Nikolu Stojnica I pokrajinskog inspektora Gordanu Pavkov :
- Kad ce preostali zemljani bend biti uklonjen koji se nalazi pored kanala 3599 u duzini oko 1200 metara u II –stepenu zastite K.O. Sajan na parceli 1782?
- Kad ce biti otpusen kanal (3599 na mestu gde se spaja sa kanalom 3603)?
- Kad ce ribokradice biti proterane da bi se ono sto je preostalo od jedinki Velike droplje vratilo na svoje prirodno staniste?

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 01, 2012 2:16 am

Mechanin - Saturday, July 16, 2011 10:41 PM

Da nije zalosno i da nam jedna izuzetna vrsta ptice nije pred nestajanjem zbog cega ce svi gradjani Srbije biti osteceni a profitiraju i sada poneki na nas i njen (dropljin) racun, mogli bismo se i nasmejati. Sad

Bruka gospodo , jedna velika bruka se nadnela nad Srbiju, opet...........

http://www.eko.vojvodina.gov.rs/index.php?q=velika_droplja

velika droplja

MAJ - VRSTA MESECA:
SRP Velika droplja - Page 6 DSCF7632%25201
VELIKA DROPLJA (Otis tarda)

Pokrajinski sekretarijat za zaštitu životne sredine i održivi razvoj, zajedno sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode i upravljačem Specijalnog rezervata prirode „Pašnjaci velike droplje“-Lovačko udruženje „Perjanica“ je tokom maja meseca sproveo monitoring velike droplje, jedne od najređih i najugroženijih ptica u Evropi.

OPIS VRSTE: najkrupnija ptica evropskog kontinenta. Mužjaci su krupniji od ženki. Grudi, donji deo vrata i mala pokrovna pera na krilima su riđaste boje a glava i gornji deo vrata su svetlo sivo obojeni.

RASPROSTRANJENJE: jugozapadni, istočni i jugoistočni deo Evrope. Na prostoru Panonske nizije, najbrojnija populacija se nalazi u Mađarskoj. U Srbiji se gnezdi jedino na severu Banata.

STANIŠTE: suva, otvorena travnata staništa, pustare, slatine i stepe sa mozaičnom strukturom poljoprivrednih kultura

ISHRANA: insekti, sitni sisari, vodozemci i biljna hrana

VELIČINA NACIONALNE POPULACIJE: oko 25 jedinki

FAKTORI UGROŽAVANJA: najznačajniji negativni faktori su: intenzivna poljoprivredna proizvodnja, neodgovarajući način gazdovanja livadama i pašnjacima, uništavanje staništa preoravanjem, uništavanje gnezda i legla, prisustvo prirodnih neprijatelja, nepovoljni uslovi za ishranu tokom zimskih meseci, itd.

AKTUELNO STANJE: u našoj zemlji je poznata samo jedna populacija ove vrste,koja je uglavnom skoncentrisana na Specijalni rezervat prirode „Pašnjaci celike droplje“ na severnom delu Banata. Brojnost ove nacionalne populacije varira iz godine u godinu oko broja od 25 jedinki. Tokom poslednjih godina populacija ima trend slabog opadanja broja mu\jaka i rasta broja ženki. Monitoringom u maju registrovano je šepurenje smanjenog intenziteta, kao i prisustvo gnezdeći aktivnih ženki. Velika droplja je u Srbiji strogo zaštićena vrsta.

AKTIVNE MERE ZAŠTITE: Najuspešnija metoda unapređenja zaštite ove vrste je zasnovana na radu čuvarske službe. Uz to, važna je i primena metoda gazdovanja zemljištem na način koji je u skladu sa ekološkim zahtevima velike droplje. Druge aktivne mere su: čuvanje gnezda, redukcija predatora, obezbeđivanje mira pretežno u reproduktivnom periodu, edukacija korisnika prostora, redovno sprovođenje monitoringa, štampanje i distribucija promotivnih materijala o značaju zaštite velike droplje i staništa, itd. U cilju unapređenja upravljačkih aktivnosti na očuvanju velike droplje površina zaštićenog područja je tokom 2009. godine zvanično proširena sa 979ha na preko 6000ha.
SRP Velika droplja - Page 6 IMG_6560SRP Velika droplja - Page 6 IMG_6565

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 05, 2012 9:39 pm

Mechanin - Monday, August 1, 2011 5:32 AM

Ima li neko , bilo ko, neku fotografiju velike droplje iz srpskog rezervata ? Muzjaka u sepurenju, vise droplji na slici ili slicno .
Potrebna bar jedna fotografija ili jos bolje , vise fotografija , hitno, ali mora biti iz naseg rezervata .(nije za novine, nije za javnost, ni za sta slicno u ovom trenutku) .

To je ZA droplje, ne treba meni licno ni za sta. . (slika mrtvih droplji ima ali nemam slike zivih)

hvala unapred
pozz, vesna

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Pon Mar 05, 2012 10:57 pm

Dragan Simic - Monday, August 8, 2011 7:22 AM

http://epaper.timesofindia.com/Default/Client.asp?Daily=TOIA&showST=true&login=default&pub=TOI&Enter=true&Skin=TOINEW&AW=1312609232125


Bustard refuge now eco-sensitive zone
Mining & Farming Will Not Be Allowed In The 956 Sq Km Around Sanctuary In Abdasa
Himanshu Kaushik | TNN
Himanshu Kaushik | TNN

The forest department has decided to declare as eco-sensitive zone a 956 sq km area around the Great Indian Bustard sanctuary in Abdasa. Once declared eco-sensitive, the area will be free of any development, mining or agriculture activities. Forest officials said the department will have to ban agricultural activities around the sanctuary because they pose a threat to the birds. Conservator of forests D K Sharma said that the eco-sensitive zone would cover 47 villages in Abdasa taluka. He said that the proposal had been sent to the state's chief wildlife warden, after which it would be forwarded to the central government for final approval. Sharma said that the present sanctuary spanned only 202 hectares. He added that with more birds moving out of the sanctuary, it was necessary to control the transfer of land for agriculture around the sanctuary. Forest department officials said the transfer of nearly 3,770 hectares of land to the agriculture department had been stopped as the area had a sizeable bustard population. The average density of Indian bustard population in the current distribution range was found to be one bird per 24.6 sq km. These birds were found mostly in groups ranging from two to six. Grassland is their favourite habitat, and they are also found in open scrubland and even agricultural land. The bustards are mainly seen in the grasslands of Kanothia, Kalatalav, Bhachunda, Banada, Tera, Naliya, Vinghaber, Parjau, Lala, Jakhau, and Budia. Officials said that there was a move to have areas in Kanothia, Kalatalav, Bhachunda, Vinghaber and Parjau - which are revenue areas - acquired under forest land. Mining & Farming Will Not Be Allowed In The 956 Sq Km Around Sanctuary In Abdasa Bustard refuge now eco-sensitive

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 06, 2012 12:38 am

Joca Jancic - Sunday, August 14, 2011 10:28 PM

Nastavlja se katastrofalno upravljenje upravljaca SRP pasnjaci Velike droplje u K.O. Sajan u II i III stepenu zastite .Terkelji Janos nastavlja preoravanje pasnjaka I to zavrsio zapoceto oranje pasnjaka od 22.06.2011.na parcelama 1712 i1713 u povrsini oko 3 hektara
-preorao pasnjak na parceli 1872 u povrsini 4.94 34 ha
-preorao pasnjak na delu parcele 1902 u povrsini oko 3 ha
-preoro deo pasnjaka na delu parcele 1748 u povrsini od oko 5.74 01 ha
Terkelji Janos je preorao I parcelu 1907 u povrsini 43.47 56 hektara I zasejao pola suncokret ,pola detelinu a da upravljac SRP pasnjaci Velike droplje ne zna kao sto ne zna gde je jedini preostali muzjak Velike droplje, niti ga trazi .
Evo slike preoranih pasnjaka
SRP Velika droplja - Page 6 Preoran%2520deo%2520pasnjaka%2520na%2520parceli%25201902%2520u%2520povrsini%2520oko%25203%2520ha
preoran deo pasnjaka na parceli 1902 u povrsini oko 3 ha
SRP Velika droplja - Page 6 Preoran%2520pasnjak%2520deo%2520parcele%25201748%2520u%2520povrsini%2520od%25205.74%2520ha
preoran pasnjak deo parcele 1748 u povrsini od 5.74 ha
SRP Velika droplja - Page 6 Preoran%2520pasnjak%2520parcela%25201713%2520povrsina%2520oko%25202%2520ha
preoran pasnjak parcela 1713 povrsina oko 2 ha
SRP Velika droplja - Page 6 Preoran%2520pasnjak%2520parcela%25201872%2520povrsine%25204.94%252034%2520ha
preoran pasnjak parcela 1872 povrsine 4.94 34 ha


Poslednji izmenio Admin dana Uto Mar 06, 2012 1:05 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 06, 2012 12:44 am

Mechanin - Monday, August 15, 2011 10:51 AM

Mozda je i taj jedan otisao u madjarsku da dovede one sto vec odletese , nicim izazvani...Smile

A mozda je vec ponosni trofej u necijoj sobi, pa sto da ga traze, kad znaju gde je i da je na sigurnom. Smile

p.s. uprkos zaljenju zbog uzasnog stanja u kojem zive te jadne, poslednje droplje, ne mogu da odolim cinizmu.
Medjutim, posle svega sto bese na listi a i izvan liste, pravo je cudo da ima i jedna, pokazale su da su uporne i da zele da prezive i zive na svom stanistu, jedino sto su sada svi protiv njih.

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 06, 2012 1:04 am

Joca Jancic - Monday, August 15, 2011 10:21 PM

SRP pasnjaci Velike Droplje u haosu!!!
Nekontrolisano kosenje pasnjaka u samom centru rezervata u II stepenu zastite prostorne celine Jaros u delu Milina Bara –A- zona rezervata, pokoseni delovi parcela od 3542 do 3562 u povrsini od oko 5 ha.
Za nepoverovati sta se sve radi u SRP pasnjaci Velike Droplje.
14.08.2011. Rezervat dobio novog stanara na neko vreme, kao I svake godine Zavisic Petar-Cosa je dovukao kamp prikolicu (koja sluyi ya prenociste cobana) na parceli 15627 I doterao je oko 300 ovaca.
Evo I slika na sta lici rezervat , kad bale zamene Velike Droplje.
SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0005SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0006SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0015SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0016

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 06, 2012 2:19 am

Joca Jancic - Thursday, August 25, 2011 11:00 PM

U SRP pasnjaci Velike droplje 21.08.2011. pocelo ozivljavanje vestackog pacarnika (gubiliste za patke ),koji se nalazi u III stepenu zastite K.O. Jazovo na delu parcele 2236.Upumpavanje vode na parceli 2236 vrsi se iz kanala 2231 K.O.Jazovo koji je nastavak kanala 3599 u K.O.Sajan u II stepenu zastite a koji su decembra 2008. produbljeni I prosireni ,pripremljeni da se iz njih crpi voda za potapanje Miline Bare po ideji Piri Bertalana bivseg predsednika LD Jazova ,kako bi taj prostor postao novo loviste na divlje patke umesto jazovackog ribnjaka koji je privatizovan ,a zavod za zastitu prirode sprecio odnosno ogranicio na manji prostor tj.na deo parcele 2236. Mesto na koje se upumpava voda nalazi se oko 150 metara od kanala 2231 I po prirodi je unize(rit-kopave) obraslo u rogoz.
SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0002SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0004SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0005SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0007

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Uto Mar 06, 2012 2:30 am

Joca Jancic - Saturday, August 27, 2011 6:37 PM

Stanje u SRP pasnjaci Velike droplje.

Za verovali ili ne jedinog muzjaka Velike droplje I mladunaca Velike droplje nema ,ali to upravljaca rezervata nimalo ne brine .
Cuvar rezervata Stevan Ladicorbic nasao sam sebi zamenu.motor ,dvogled I cuvanje rezervata poverio mladicu od 20 godina (Srbljin B.) I otisao na odmor 23.08.2011.
Verovatno se umorio trazeci jedinog muzjaka Velike droplje I mladunce Velike droplje .
Pitanje za Nikolu Stojnica:
-kako to moze I kakav je to odnos upravljaca prema zasticenom dobru ?
Izgleda bice , uradili smo sta smo znali a Velike droplje nestale .
Upravljac I ovako jadno I bedno brine o SRP pasnjaci Velike droplje, a ne da jos sam sebi dozvoli luksuz da na ulici bukvalno pita ej ti ,'el mozes da pricuvas rezervat desetak dana ,cuvar Stevan Ladicorbic ima pametnija posla .

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 08, 2012 12:40 am

Joca Jancic - Thursday, September 1, 2011 3:03 PM

SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0001%2520aaSRP Velika droplja - Page 6 IMAG0004SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0008SRP Velika droplja - Page 6 IMAG0010

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 08, 2012 1:03 am

Mechanin - Thursday, September 1, 2011 3:46 PM

vabilice u sred srp ???

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 08, 2012 1:04 am

D. Djapic - Thursday, September 1, 2011 4:03 PM

Da nije za plac bilo bi smesno. Toliko o perjanici i njhovoj brizi za ptice,a mozda prepelice ugrozavaju droplje. Ko ce znati.

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 08, 2012 1:48 am

Marko Sciban - Sunday, September 4, 2011 8:54 PM

Ovo je bas sramota.....

MS

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 08, 2012 1:51 am

Mechanin - Sunday, September 4, 2011 9:54 PM

Marko, nije sramota nego krivicno delo, Smile
Nezakonit lov iz Krivicnog zakonika RS Cl.276. st.4., lov uz zabranjena sredstva za masovno unistavanje ptica.

U svakoj normalnoj i nekorumpriranoj drzavi, ovaj upravljac je pored svih do sada registrovanih i procesuiranih dela i izrecenih kazni, trebao odavno da bude zamenjen, ali nije, naprotiv...mnogi su stali iza perjanice iako im tamo nije mesto, u pokusaju da je zastite, samo ne znam zasto to cine jer im je u opisu radnog mesta i placeni su da stite i sprovode zakone ??? -Smile

Ove vabilice nisu jedine a ni prve, to se redovno koristi u srp, svi to znaju, cak i ko to radi i ko dovodi italijane, to je monopolska funkcija. Smile)), cak se i ne lovi uopste prepelica bez vabilica. Zamislite? Ne mogu jos uvek da zaboravim proslogisnji masakr grlica u sred rezervata koji se ponovio i ove godine, rezervat se cak i posumljava iako je to zabranjeno, samo za te svrhe , gde se grlice bukvalno hvataju u zamku bez mogucnosti bega, izmedju vode, hrane (suncokretna polja ciljano sadjena uz uslove zavoda) i mesta za spavanje, a ubijaju se u vecernjim satima kad zele da slete na spavanje, pa rezrevat lici na ratnu zonu i to sve u periodu kad droplje podizu potencijalne maldunce. Samo ranije nismo znali sta se desava a pad brojnosti sticene vrste u rezrevatu jos od 2008.godine , bio je sasvim dovoljan alarm za sve dobronamerne, da nesto nije u redu. Sada svi znamo sta sve nije u redu, zivi bili pa videli ..... Smile

pozzz, vesna mecanin
p.s. ako neko zeli da skine ovaj tekst i da kuka na mene kojekuda, kao krivca sto nestaju droplje i sto se u rezervatu desava krivoilov,. da se zna autor. Smile))

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 08, 2012 3:02 am

Mechanin - Friday, September 9, 2011 11:41 AM

I opet se finansira velika droplja, sirota velika droplja, sram vas bilo sve od reda: Sad

http://www.blic.rs/Vesti/Vojvodina/275588/Ptice-odnose-grozdje-ribu-i-useve-sa-njiva

"Predsednik Udruženja za zaštitu i proučavanje ptica Vojvodine Jožef Gergelj kaže da Evropska unija finansira akcije na zaštiti droplje, modrovrane i sive vetruške. "

Pitacu opet : da li EU zna da finansira unistenje velike droplje ??? Jeste li im rekli to da je i poslednji odrasli muzjak nestao? Jeste li im rekli na sta lici rezervat i sta se tamo radi???
Ako ne odgovorite pitacemo EU sta finansira u srbiji oko velike droplje, ili jos bolje, pitace poreski obveznici EU na sta se bacaju njihove pare u srbiji.. a uzecu ovu izjavu po imenu ko je dao i NVO koja stoji iza toga. Pa cemo videti sta i ko .

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 08, 2012 3:03 am

Gegely József - Friday, September 9, 2011 11:50 AM

Ne mojte sve verovati Blicu, nisam da nikakvu izjavu izeštaču Blica iz Čoke!!! On je bio na otvaranju IPA projekta u Senti, tada me fotografisao i tamo nešto čuo o finansiranju projekta zašt. sive vetruške i modrovrane, pa je sad ponovo nešto skarabudžio za novine.

pozdrav

Gegely József

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 08, 2012 3:05 am

Marko Tucakov - Friday, September 9, 2011 12:21 PM

Koliko znam, Evropska unija u Srbiji nije do sada finansirala ni jedan projekt zaštite velike droplje.
MT

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Admin Čet Mar 08, 2012 3:06 am

Mechanin - Friday, September 9, 2011 2:33 PM

Pa to pise u tekstu, nisam ja izmislila, a novinar , a obzirom na to kakav je tekst napisao , nije toliko "bistar" da bas to izmisli i da se seti bas velike droplje, pored modrovrana i sivih vetruski.

Ako je izmislio i slagao a to mu niko nije rekao , trazite demanti, zarad istinitog informisanja javnosti. To je u vasem interesu jer postoji jos jedan tekst gde isti davalac intervjua kaze da se ocekuje povratak muzjaka velike droplje, a u medjuvremenu je nestao i taj jedan sto je bio. Niko nije demantovao nista niti bilo sta odgovorio..
Pitacemo ih...to barem nije problem, sta su i da li su i da li znaju sta su finansirali...vest ce izadji na medjunarodnoj mrezxi, ukoliko ne bude demantija.

pozz. vesna

Admin
Admin

Broj poruka : 2796
Datum upisa : 16.01.2012

https://ligaptice.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

SRP Velika droplja - Page 6 Empty Re: SRP Velika droplja

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 6 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu